תערוכות

בית הדפוס ההיסטורי

המבנה הוקם כבית משפחת פישצנר בשנת 1895 ע"י זלמן פישצנר.

הבית עשוי חלקו מלבני בוץ מעורבב בקש וחלקו בשיטה הבגדדית, בה ממלאים בין לוחות עץ חומרים זמינים וזולים, כגון אבנים ושברי רעפים.

זלמן פישצנר, שעלה לבדו מעיירה ברוסיה הלבנה בגיל 14, חי בבית עם רעייתו הראשונה רחל-יונה לבית וולפברג ושלושת ילדיהם. לאחר פטירתה של רעייתו התחתן עם מרים לבית פרלקוורט ונולדו להם 7 ילדים. בשנת 1932, כשהמשפחה התרחבה, הם עזבו את הבית לטובת בית בן שתי קומות שנבנה בחזית המגרש (וקיים גם הוא עד היום) ואת המבנה הזה הוא השכיר לשמואל לייב גרינבוים להקמת בית דפוס להדפסת ניירות העטיפה לפרי הדר עם הכיתוב Jaffas Citrex. הניירות הגנו במסע הארוך על הפירות, שנשלחו לחו"ל מהמושבה פתח תקוה דרך נמל יפו. 

בית הדפוס פעל עד מחצית שנות השישים של המאה העשרים ולאחר מכן שימש לחיתוך נייר בלבד. בשנת 2007 פרצה במקום שריפה שכילתה אותו כמעט לחלוטין. המבנה עבר לידי העירייה ששימרה וחנכה אותו כמרכז מבקרים בשנת 2009. המקום משמש שלוחה של מוזאון ראשונים לתולדות פתח תקוה, המספרת את סיפור ענף הפרדסנות של המושבה. בבית קיימות מכונת הדפוס ומכונת החיתוך המקוריות שהובאו מגרמניה ע"י גרינבוים. מכונת הדפוס הינה נדירה וידוע רק על עוד אחת כמוה שנמצאת בארה"ב. בבית ניתן ניתן לראות את גלגליה בפעולה.

כתובת: רחוב חובבי ציון, בחצר של מספר 14 - 16, פתח תקוה

לתיאום ביקורים ניתן לפנות למרב במייל meravm@ptikva.org.il  או בטלפון: 03-9113668.

מחיר כניסה לאדם (מעל גיל 5) – 10 ₪