אישים ומייסדים

פרופ' יזהר זהבי

נולד בשנת 1933 בנס ציונה. האמא, דוד חמישי בארץ והאבא עלה בצעירותו לארץ כחלוץ. סבו היה הרופא, המורה והמנהל בנס ציונה והיה בר-סמכא בכל העניינים החברתיים והקהילתיים של המושבה. את לימודי היסוד עשה בנס ציונה, בעוד שאת לימודי התיכון עשה בגימנסיה "הרצליה", בהיותה ברח' הרצל בתל-אביב.

משחר ילדותו חשב יזהר להיות רופא ולהקדיש את חייו לעזור לכל דבר חי. לכן כבר בנערותו פתח בביתו מרפאה לבעלי חיים, בה הם שהו עד להחלמתם.

במקביל הקים את העזרה הרפואית בימי טרום המדינה במושבה נס-ציונה. שכן מד"א עדיין לא פעל שם. כנער הוא ניהל את המרכז לרפואת חרום. במסגרת זו התנדב לנסוע למוקדי פראות כדי להציל חיים. בביה"ס היסודי היה יו"ר "אגודת הבריאות", במסגרת זו פעל אצל ילדי העולים, לחינוך לבריאות והיגיינה.

בתום השירות הצבאי, החל פרופ' זהבי להגשים את חלום הילדות שלו. הוא החל ללמוד רפואה באוניברסיטה העברית בשנת 1959. עם סיום לימודיו החל להתמחות בבי"ח "בילינסון" בניתוחי מוח-נוירוכירורגיה. לצורך כך עבר להתגורר בפתח-תקוה.

במהלך ההתמחות הושפע מפרופ' מרדכי טור. לכן החל להתמחות ברפואה פנימית. תוך שהוא ממקד עצמו בתחום רפואת הלב - קרדיולוגיה. בהיותו במחלקה, זכה לטפל בראשי המדינה שרצו להגיע למחלקתו כמו רבים אחרים, מפני שהמחלקה שיזהר היה סגן המנהל שלה, היתה יוקרתית ומקצועית.

לאחר שחזר מהתמחות ברפואת לב בארה"ב, קיבל לידיו לנהל את המחלקה הפנימית בבי"ח "השרון". במהלך השנים הקים את המכון הקרדיולוגי, חדר צנתורים וטיפול נמרץ לב. למרות מגבלות תקציביות, מחלקתו היתה חדשנית ופורצת דרך מבחינת ציוד וכוח אדם מקצועי.
יזהר מדגיש כי עיריית פתח-תקוה סייעה רבות לפתח את המכון הקרדיולוגי והקימה את המרפאה הקרדיולוגית.

בשנת 1977 הקים בסיוע העירייה, את אגודת "מלב אל לב" שעניינה חינוך למניעת מחלות לב אצל ילדים ומבוגרים, באמצעות הרצאות, כנסים, פרסומים, תקשורת וקשר שוטף עם התושבים. בין שאר פעולותיו יזם פרופ' זהבי סקר אצל כל ילדי העיר, לגילוי מוקדם של גורמי סיכון למחלות לב, כדי להיערך מבעוד מועד לטיפול בהן. התוכנית קבלה ביטוי בכנסים, בכתבים, בתקשורת בארץ ובחו"ל.

לפרופ' זהבי הוענקו פרסים ואותות. בין השאר מאגודת "ותיקי נס ציונה", מ"האגודה לרפואה", מ"ליונס", מ"רוטרי" ועוד.

בעבודתו ובהרצאותיו ומנחיל פרופ' זהבי את התודעה אצל הסטודנטים לרפואה, שלהיות רופא זה לא עוד מקצוע. רופא זה הקרבה, נתינה, ויתור ותרומה. את זה עושה יזהר יום יום.

על כל אלה ועוד, הוכתר פרופ' יזהר זהבי כאזרח כבוד של פתח-תקוה בשנת תשע"א.