סיפורה של המושבה

הציפור הכחולה כבר איננה (רח' רוטשילד)

רחוב רוטשילד, הסואן כיום, היה רחובה היפה ביותר של המושבה.
כיום נותרו מפאר העבר רק כמה מיבנים, הרוסים בחלקם.

בית גינצבורג - בפינת רח' רוטשילד מספר 57. זהו בית טיפוסי שנבנה בראשית שנות העשרים עם גג רעפים ומסגרת מעץ אופיינית לאותה תקופה, שהיתה בכל בית במושבה. הבית הרוס בחלקו ומחכה לגואלים. יורשי מר גינצבורג ז"ל מחפשים לבית קונה.

בית גודמן - ברח' רוטשילד 62. בית יפהפה ובעל יחוד ארכיטקטוני, נבנה מלבנים לבנות, שונה ממרבית הבתים במושבה שניבנו מאבי כורכר מסותתות. המיבנה הקרוי "בית גודמן" נבנה בשנת תרפ"ז 1926, ע"י הקבלן רוטברד ובניו. הבית שתוכנן ע"י הקבלן רוטברד, היה כדגם ביתם בפולניה. המגרש ניתן ע"י גודמן. אבני הסליקט שמהם נבנה הבית הובאו מתל-אביב. מכיוון שבאותה תקופה לא השיגו אבנים בעלי מבנה מיוחד - עגולות או מעויינות- העסיק רוטברד סתתים שיתאימו את הלבנים לצרכי הבניה. הבניה נמשכה שנה וחצי. בני משפחת רוטברד גרו בבית שנים מעטות, יחד עם משפחת גודמן. באחרונה קנה ברוך רוטברד את הבית מיורשיו של גודמן והגשים את חלומו - בדעתי לשפץ את החזית ולהעניק לבית את מראיהו בראשית שנות העשרים.

הציפור הכחולה - בצומת הרחובות בילו-רוטשילד וחובבי-ציון. קל להבחין שהרחוב אינו מצטלב, אלא בעיקול קל. רחוב זה תוכנן ע"י חיים סלור שנמנע להפגיש רחובות בצורת צלב, מכאן צורה מיוחדת זו של כמה רחובות במושבה.

מעבר לצומת נגיע לבית-שופרסל. כאן עמד בית הקפה "הציפור הכחולה", כמיבנה מיוחד עם מרפסת וגינה מטופחת טובלים בניחוח יסמין. כאן נהגו לערוך מסיבות ונשפים, ולכאן הגיעו החיילים הבריטים לחופש. גם מתל-אביב הגיעו לכאן כדי ללגום תה של חמש אחר-הצהריים.

ממול - בית ספר פיק"א - בית אפור בעל שתי קומות. היה בית הספר "חצר", שבו למדו בנפרד בנים ובנות. לפי בקשת התושבים הקים הברון רוטשילד עבורם את מיבנה בית-הספר המעורב הראשון שבו למדו בנים ובנות באותן כיתות. כיום משמש המיבנה את משרדי הטאבו - מרשם המקרקעין.

בית מכנס - בצומת הרחובות רוטשילד וההסתדרות. כאן בבניין חדש שבו הוקמה מסעדת הבורגראנץ, עמד הבית היפה ביותר שהיה במושבה. בית זה של גד מכנס, היה בית אבן שקושט בקשתות ובקימורים לרוב. פנים הבית תוכנן ע"י מהנדס אנגלי - הרצפות היו בפסיספס שיש בצבעי שחור-לבן, ומסביב הוצבו כלי נחושת רבים. בבית זה התנהלו רבות מעסקות הקרקעות עם ערביי הסביבה.